Czym jest pierzga i jak ją stosować?

Czym jest pierzga i jak ją stosować?

Czym jest pierzga i jak ją stosować?

            Okres wakacyjny, czas urlopów, wakacji. Uczniowie cieszą się wolnym czasem, bez zadań domowych, dodatkowych lekcji czy innych obowiązków związanych z codziennością. Z kolei rodzice po zapewne ciężkim roku, natłoku informacji, często tych złych, czasami z przewagą tych dobrych, chcą uwolnić myśli od obowiązków związanych z domem oraz pracą zawodową.

Dla pszczelarza, okres wiosenno-letni wiąże się z intensywnymi pracami, w różnych warunkach pogodowych. Od skrajnych wartości temperatur dodatnich do załamań pogodowych, takich jak intensywne burze czy opady z gradem. W tym czasie musimy zapewniać pszczołom dogodne warunki bytowe, aby rozwój był stały, baza pożytkowa różnorodna, czyli bogata w pyłki oraz nektar. W tym krótkim tekście chciałbym w prosty sposób przybliżyć, czym jest i jak ją stosować aby budować naturalną odporność przez okrągły rok.

 

Pierzga co to jest?

             Baza pożytkową, jest podstawowym elementem tej układanki pszczelarskiej. Prowadząc wędrowną gospodarkę pasieczną, fundamentem jest znajomość rdzennej roślinności. Wiele kolorów pyłku kwiatowego na odnóżach pszczelich, daje nam sygnał, że miejsce, w którym znajduję się pasieka, daje tym pracowitym owadom dalsze możliwości rozwoju.  Dla większości społeczeństwa pszczoły równają się głównie z miodem. Wiadomo jest to najbardziej znany produkt pszczeli, ale czy jest najbardziej wartościowy?

Jak każdy organizm żywy pszczoły również czerpią energię z pokarmu. Pierzga jest to pyłek kwiatowy po fermentacji mlekowej, która naturalnie jest przeprowadzona przez pszczoły. Zapychane starannie kolorowe kulki w plaster pszczeli, następnie są konserwowane śliną pszczelą. Jest to podstawowy pokarm białkowy młodej pszczoły. Produkt jakim jest pierzga posiada wiele cennych składników odżywczych dla człowieka, tłuszczów nasyconych i nienasyconych, pierwiastków takich jak fosfor, żelazo, krzem, mangan, potas, miedź, sód, selen, cynk, czy witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, E, D, K. Dzięki bogatej wartości odżywczej wspiera organizm w stanach przemęczenia, po przewlekłych chorobach, działa odtruwająco i antybakteryjnie. Zalecana osobom starszym.

Polecana jest również przy schorzeniach:

  • anemii 

  • chorobach jelit

  • nadciśnieniu 

  • braku apetytu

Obok kitu pszczelego, jest najbardziej wartościowym produktem pszczelim, jakim możemy sobie wyobrazić.

Pozyskiwanie pierzgi pszczelej

            Pierzgę pozyskujemy w okresie miodobrań, na Podlasiu jak wiemy okres wegetacyjny jest najkrótszy i zaczyna się najpóźniej, co jest z punktu widzenia pszczelarza mniej korzystne, aczkolwiek z punktu widzenia konsumenta bardziej, ponieważ miody te posiadają zdecydowanie większą ilość enzymów pszczelich, co gruntownie się przekłada na działanie pro zdrowotne. Wracając do „chleba pszczelego” bo tak potocznie nazywana jest pierzga. Selekcjonujemy plastry przy miodobraniu, później magazynujemy w kontrolowanych warunkach chłodniczych, po czym zostaje wycinana, wymrażana i mechanicznie odzyskana. Cały proces jest dość pracochłonny, ponieważ zwieńczeniem tego wszystkiego jest staranne wysuszenie.

Jak stosować pierzgę?

W przypadku osób dorosłych do 30g dziennie. Można ją spożywać bezpośrednio na łyżeczce czy jako dodatek do jogurtów lub innych posiłków, one mogą jednak znacząco zmieniać smak ze względu na silny zapach i smak. Pierzga jest często dodawana do kosmetyków ze względu na zawartość kwasu mlekowego, dzięki czemu odżywa skórę.

Miód z pierzgą

Aby wyjść na wprost oczekiwaniu naszych klientów, wprowadziliśmy produkt na bazie miodu z dodatkiem 10% pierzgi. Zmikronizowana do formy proszku zostaje dodana do wysokogatunkowego miodu wielokwiatowego wiosennego. Osoby młodsze, którym nie koniecznie może smakować w bezpośrednim kontakcie, teraz w sposób prosty i szybki mają to na wyciągniecie ręki.

 

Autor: M.Bakier

Doktor Miodek Gospodarstwo Pszczelarskie