Miody ze spadzi iglastej

Miód ze spadzi iglastej powstaje z soku drzew iglastych przetworzonego przez mszyce. Miody spadziowe iglaste pozyskiwane są z drzew iglastych (jodła, świerk, modrzew). Miód ze spadzi iglastej ma charakterystyczny balsamiczny smak i wyczuwalny aromat drzewa iglastego. Miody ze spadzi iglastej charakteryzuje ciemny, prawie czarny kolor z zielonkawą lub lekko brązową poświatą. Działanie miodu spadziowego silnie odtruwające, bakteriobójcze, działający na górne drogi oddechowe.

Aktywne filtry

Miód ze spadzi iglastej – Miód spadziowy iglasty Doktor Miodek

Miody spadziowiglaste są pozyskiwane z zagłębia starych lasów jodłowych. Miód spadziowy iglasty charakteryzuje się specyficznym balsamicznym smakiem oraz zapachem – ma przyjemny aromat z wyczuwalną nutą żywicy jodłowej. 

Jak powstaje ze spadzi iglastej?

Nasze pasieki są w stałym ruchu. Przemieszczają się zgodnie z kolejnością kwitnięcia kwiatów lub występowania spadzi. Miody ze spadzi iglastej pochodzą z obszarów zagłębia Puszczy, gdzie możemy znaleźć starodrzewa jodłowe. Miód spadziowy iglasty ma niesamowity aromat, który przypomni nam zapach lasu z pełni lata. Walory smakowe miodów leśnych wprowadzą nas do dziecięcych wspomnień. 

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Miody spadziowe iglaste mają niesamowite działanie wspomagające układ odpornościowy. Miód spadziowy iglasty wpływa miedzy innymi na:

  • Wspomaga przy przeziębieniach, 
  • Jest doskonałym źródłem energii (zdrowy zamiennik chemicznych słodzików),
  • Łagodzi objawy ze strony górnych dróg oddechowych,
  • Jest używany jako zamiennik cukru, do herbaty, kawy, lemoniady,
  • Górne drogi oddechowe kaszel, niedrożność.

Sposoby zastosowania miodu ze spadzi iglastej? 

Sposobów zastosowania miodów spadziowych iglastych jest mnóstwo, począwszy od najprostszego  – dodatek do herbaty, przez dodatek do dań, po domowe wyroby takie jak nalewki czy syropy. Warto zapamiętać, nie należy dodawać żadnego miodu temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza, gdyż zawarte w nim enzymy zaczynają w tej temperaturze niszczeć.

Jak rozpoznać prawdziwy ze spadzi iglastej?

Miody spadziowe iglaste mają nie tylko niesamowite walory smakowe, ale także działanie wspomagające organizm ludzki. Spadź po krystalizacji przyjmuje ciemno zielony kolor, a miód ze spadzi z młodych drzew wyjątkowy szaro-zielony. Zdecydowanie warto spróbować, jak smakuje!

Jaka jest zalecana dawka miodu ze spadzi iglastej? 

Zalecane dzienne spożycie miodu ze spadzi iglastej wynosi od 40g do 100g, w zależności od masy ciała przyjmuje się, że 1g miodu ze spadzi iglastej powinno się spożywać na 1 kg masy ciała człowieka.

Cena miodu spadziowego iglastego…

Na cenę miodu ze spadzi iglastej głównie wypływa sposób jej pozyskania. Jako, że występuje ona zazwyczaj raz na kilka lat, punktowo, wyłącznie w starych lasach jodłowych w niewielkich ilościach to jej cena winduje wysoko w górę, z roku na rok jest coraz wyższa. Wynika to także ze zmieniającego się klimatu, coraz częściej pojawiają się krótkotrwałe lecz intensywne ulewy, które niestety zmywają spadź, uniemożliwiając zbieranie jej pszczołom. Nie bez przyczyny miód ze spadzi iglastej jest nazywany „miodem królewskim”, ponieważ nie ma drugiego o podobnym głębokim, balsamicznym smaku, żywicznym zapachu oraz intensywnej butelkowo zielonej barwie. Kto raz spróbuje tego pszczelego produktu, którego smaku nie można porównać do żadnego innego ten nigdy nie zapomni tego doznania smakowego.