Miody lipowe

Miody lipowe to odmiana miodu produkowana przez pszczoły z nektaru kwiatów lipy spotykanego głównie w Europie i na Kaukazie. Kwiaty lipy zawierają wiele dobroczynnych związków, które można potem spotkać także i w miodzie lipowym, w tym garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy czy pektyny. Lipa to drzewo uważane m. in. przez niegdysiejszych Słowian za święte, być może dlatego teraz miód lipowy to jeden z najpopularniejszych gatunków w Polsce.

Aktywne filtry

Dostępność: 1 W magazynie
  • Idealny prezent na każdą okazję

  • Oryginalny podarunek dla ukochanej osoby

  • Dwa o gramaturze 400g, każdy z innej kategorii

  • Świeca z naturalnego wosku pszczelego z napisem "LOVE"

  • Prezent z serca Podlasia

Miód lipowy - Miody lipowe Doktor Miodek

Miody lipowe są jednym z najbardziej znanych rodzajów miodu w Polsce. Od najmłodszych lat dziadkowie bądź rodzice przy przeziębieniach częstowali nas miodami lipowymi. Miód lipowy pszczoły zbierają z drzew lipy zarówno szerokolistnej jak i drobnolistnej w okresie pierwszej połowy lipca. W tym czasie na terenach leśnych ze znaczącą przewagą drzew lipowych występuje pszczela wrzawa, oczywiście przy zachowanych wszystkich parametrach pogodowych i wilgotnościowych. Miód lipowy charakteryzuje jasny słomkowy kolor, który często przechodzi w lekko bursztynowy. Po skrystalizowaniu miody lipowe zmieniają kolor na beżowy. Miód lipowy jest w smaku dość wyrazisty, bardzo aromatyczne z wyczuwalną lipową goryczką.

Jak powstaje miód lipowy?

Nasze rodziny pszczele są w stałym ruchu. Przemieszczają się zgodnie z kolejnością zakwitnięcia danej rośliny. Miody lipowe pochodzą z obszarów zagłębia drzewostanów lipowych, gdzie możemy znaleźć dużą przewagę właśnie tego drzewa. Miód lipowy ma niesamowity aromat, który przeniesie nas do letnich lasów lipowych, które kipią zapachem nasyconej przyrody. Walory smakowe miodów lipowych przypomną nam beztroskie lata dzieciństwa.

Właściwości miodu lipowego

Miody lipowe mają niesamowite właściwości oraz działają wspomagająco na organizm ludzki. Miód lipowy wpływa korzystnie na:

  • dolegliwości górnych dróg oddechowych,
  • pomoc przy przeziębieniu czy grypie,
  • układ immunologiczny (odpornościowy),
  • na układ nerwowy, w stanach stresu,
  • zastosowanie przy stanach zapalnych,
  • podczas stanów gorączkowych,
  • na kaszel (głównie przez dzieci, ale też dorosłych)
  • podczas ciężkiej pracy fizycznej jak i podczas wysiłku intelektualnego,

Miody lipowe są doskonałym zamiennikiem sztucznych słodzików oraz białego cukru na co dzień.

Sposoby zastosowania miodu lipowego

Sposobów zastosowania miodu lipowego jest mnóstwo, począwszy od najprostszego  – dodatek do herbaty, przez dodatek do dań, po domowe wyroby takie jak nalewki czy syropy. Fakt, który jest warty zapamiętania, nie należy poddawać żadnego miodu w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza, gdyż zawarte w nim enzymy zaczynają w tej temperaturze niszczeć.

Miód lipowy w połączeniu z mlekiem oraz owocami maliny czy naparem z kwiatów lipy staje się jeszcze bardziej prozdrowotnie działającym produktem.

Jak rozpoznać prawdziwy miód lipowy?

Miody lipowe mają nie tylko niesamowite walory smakowe, ale także działanie wspomagające organizm ludzki. Naturalnym procesem jest krystalizacja, czyli tzw. przejście miodu z postaci płynnej (patoki) w stałą (krupiec). Sam smak oraz gęstość i aromat potwierdzą nam jakość miodu. Głęboki aromat przeniesie nas w tereny z których pochodzi ten znakomity pszczeli dar.

Jaka jest zalecana dawka miodu lipowego?

Zalecane dzienne spożycie miodu lipowego wynosi od 40g do 100g, w zależności od masy ciała - przyjmuje się, że 1g miodu wielokwiatowego powinno się spożywać na 1 kg masy ciała człowieka.

Cena miodu lipowego

Pozyskanie miodów lipowych ma wiele uwarunkowań, wymaga to specjalistycznego transportu pasiek w zagłębia Puszczy oraz skomplikowanego podejścia do prowadzenia wędrownej gospodarki pasiecznej, co w gruncie rzeczy przekłada się na jego cenę. Doktor Miodek jest gospodarstwem rodzinnym, które pozyskuje miód i inne produkty pszczele z pasją oraz dbałością o wszystkie szczegóły. Nasze miody wyróżnia na tle konkurencji nie tylko pochodzenie i estetyczne opakowanie zewnętrzne, lecz tak naprawdę najważniejszy aspekt - zawartość. Nasze gospodarstwo pszczelarskie to wieloletnie doświadczenie w branży pszczelarskiej które przekłada się na sukces naszych finalnych produktów pszczelich. Naszą oceną, są nasi klienci którzy oceniają nasze produkty jako naturalnie wybitne.