Poruszenie tematu krystalizacji.

Poruszenie tematu krystalizacji.

Postanowiłem poruszyć kwestię krystalizacji. Paru klientów zadaje pytania…. Po pewnym czasie od zakupu, dlaczego miód się „cukrza”, „robią się kryształki” czy „robi się twardy”, dlaczego tak jest?. Miód naturalny MUSI skrystalizować. Proces krystalizacji przebiega różnoraki sposób.

Po odwirowaniu miodu z ramki jest w postaci płynnej. Z czasem następuje naturalnej krystalizacji. Czas krystalizacji  zależy w dużej mierze od roślin, z jakich został zebrany oraz w jakich warunkach jest przetrzymywany. Miody z przewagą glukozy krystalizują szybciej, np. miód nektarowy-rzepakowy może skrystalizować w ciągu paru dni. Natomiast miody z dużą ilością fruktozy krystalizują się wolniej, np. miód nektarowy-akacjowy może zacząć krystalizować po około roku. Pierwszym syndromem krystalizacji jest zmętnienie. Tak samo wartościowy jest miód płynny jak i stały. "Wiele osób postrzega krystalizację miodu jako wadę”, jednak nic bardziej mylnego. Jest to naturalna cecha miodów dojrzałych wysokiej jakości.

Czasami napotykamy miód rozwarstwiony. Jest on z góry płynny, z dołu z kolei skrystalizowany. Nie jest to oznaką złej jakości miodu. Część płynna u góry słoika to fruktoza, zaś część na dole słoika to glukoza. Miód skrystalizowany w całości jak i rozwarstwiony można zdekrystalizować podgrzewając go do temperatury maksymalnie 45’ co doprowadzi go do stanu płynnego. Nie zmniejsza to jego wartości. 

U nas Państwo dostaniecie miód kremowany. Ma on konsystencje masła. Uzyskujemy go przez kremowanie, czyli mieszanie kilka razy dziennie, aby zeszlifować budowę kryształków cukrów w nim zawartych. Miód kremowany już nam nie skrystalizuje, a przy tym łatwo można go rozsmarowywać. W ofercie np. miód nektarowy kremowy lipowy, miód nektarowy kremowy rzepakowy czy w postaci mieszanek tj. miód nektarowy z propolisem, czy z pyłkiem i propolisem oba kremowe.

Chciałbym również dodać, że zakupione miody, które pochodzą od „Doktora Miodka” nie są standaryzowane. Każdy numer partii jest oznaczony (data rozlewu), co daje Państwu miody rodzajowe zbierane z różnych okresów. Mogą być one ciemniejsze lub jaśniejsze, lecz zawierają pyłek przewodni w zależności od rodzaju. 

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Niewidoczny)
   Telefon: (Niewidoczny)
* Komentarz:
Kod bezpieczeństwa